Jesienna depresja

 Hans Christian Andersen — Baśń mojego życia (Rozdział VI)
„Posiadam szczególny talent do rozmyślania nad ponurą stroną życia, wyciągania z niej najgłębszej goryczy i smakowania jej; zbadawszy ją tak do cna, wiedziałem, jak najskuteczniej znęcać się nad sobą”.

Coraz częściej słyszę „mam depresję”. Piszą i dzwonią osoby szukające pomocy. Nawet kilku moich stałych klientów (będących w trakcie procesu coachingowego) wspomniało mi, że jakoś słabiej im idzie praca nad sobą, nad swoimi celami, bo „dopadła ich depresja”…. widzę też zmiany w ich zachowaniu. Im bardziej się na tym skupiają, tym większy powoduje to niepokój. W dodatku telewizja, prasa, radio wiele czasu poświęca tematowi depresji, bo jesień jest takim własnie „depresyjnym” okresem…. Bardzo dobrze, że mówi się o depresji, bo to jest choroba i trzeba ją leczyć. Im szybciej zostanie zdiagnozowana i im szybciej zaczniemy ją leczyć tym lepiej!

Martwi mnie jednak pewnego rodzaju generalizacja….jest jesień – wszyscy mamy depresję…..

Co robić? Po pierwsze przestać sobie wmawiać, że „mam depresję” 😉 Jesień rzeczywiście sprzyja pogorszeniu nastroju – coraz krótsze dni, zimno, szaro, ponuro i mokro….ciężko nie tęsknić za latem…. Oczywiście nie chodzi mi o „zakłamywanie rzeczywistości” i wmawianie sobie, że jest super i świetnie, jeśli czujemy się jakoś inaczej, trochę gorzej. Trzeba sobie jednak uświadomić, że to jest naturalny proces, że ten stan pojawia się czasem i z czasem mija. Wiedząc o tym, proponuję:

  • zaakceptuj ten stan
  • zamiast „depresja” mów/myśl „chwilowe pogorszenie nastroju”
  • znajdź sposoby na poprawę nastroju (umów się ze znajomymi, idź do kina, teatru)
  • ruszaj się! zamiast siedzieć przed telewizorem czy komputerem, a jeśli już musisz to oglądaj komedie 😉
  • zapisz się na aerobik, kurs tańca
  • za zimno na spacer? masz świetną okazję żeby przeczytać, odkładane na później, książki
  • zadzwoń do starych znajomych (z pewnością masz kilka „zakurzonych” kontaktów)
  • i pamiętaj, że to Ty decydujesz! (wszystko jest w głowie…..) naprawdę chcesz mieć depresję??

Jeśli jednak ten stan się przedłuża (trwa ponad 3 tygodnie) i czujesz się coraz gorzej, nie zwlekaj, poszukaj pomocy! Jak już pisałam wcześniej – depresja jest chorobą, którą można i trzeba leczyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *