Zmiana nastawienia cz.2

Zmiana to wyzwanie, to przełamy- wanie oporów, obaw, zdobywanie nowych doświadczeń w celu pokonywania starych nawyków i przekonań, z którymi żyjemy, i które blokują nas przed realizacją naszych celów i marzeń. Jak już kiedyś pisałam „wszystko zaczyna się w głowie”. Nasz mózg jest jak komputer z olbrzymią bazą danych i mnóstwem programów, które tworzyliśmy przez lata w oparciu o nasze doświadczenia, zdobywaną wiedzę, ale też na podstawie informacji od otoczenia – rodziny, bliskich i dalszych znajomych.

Żeby zmiana była możliwa, musimy dostarczyć „naszemu komputerowi” nowe dane. Jeśli przez wiele lat postępowaliśmy w ten sam sposób, na wszelkie wyzwania reagowaliśmy podobnie to nasz „komputer” nie zna innych opcji. Przejawy negatywnego podejścia do życia, myśli typu:

  • „nie umiem”,
  • „nie dam rady”,
  • „nic mi się nie udaje”,
  • „to nie ma sensu”

potraktujmy jak takie właśnie „programy”, które chcemy zmodyfikować.

Trzeba dostarczyć nowe dane, aby „komputer” mógł, na ich podstawie, modyfikować stare i budować „nowe programy”. Tymi „danymi” – poza zdobywaniem nowych doświadczeń – mogą być dowody na to, że mamy możliwości, że potrafimy, że już to robiliśmy.

W poprzednim wpisie zaproponowałam ćwiczenie, które miało pokazać naszemu „komputerowi”, że odpowiednie formułowanie zdań zmienia ich ładunek emocjonalny i nasze podejście do problemu/wyzwania.

Dziś chciałabym skupić się na wyszukiwaniu dowodów z przeszłości.

Mamy tendencję do skupiania się na tym co nam nie wyszło, na celach, których nie zrealizowaliśmy, na problemach jakich nie byliśmy w stanie rozwiązać. A przecież – jak pisałam ostatnio – to kim teraz Jesteś, to gdzie teraz jesteś, to co masz, co udało Ci się osiągnąć jest Twoją zasługą. Jest wynikiem pokonywania wyzwań, dokonywania konkretnych wyborów.

Propozycja:  Przypomnij sobie, i wypisz na kartce, jak najwięcej sytuacji, w których pojawił się problem, kiedy życie postawiło przed Tobą mniej lub bardziej wymagające wyzwanie. Zrób swoją własną „listę sukcesów„. Niech to będą zarówno te najmniejsze, średnio znaczące oraz największe. Zapisz wszystko, co jesteś sobie w stanie przypomnieć – każdą sytuację, kiedy czułaś/łeś, że „nie dasz rady”, że „to nie możliwe”, że „nie uda się”……, a jednak zakończyło się powodzeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *